duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

ÇOCUKLARLA ANLAŞMANIN KOLAY 5 YOLU

  • Listed: Aralık 13, 2016 4:53 pm
  • Expires: This ad has expired

Description

ÇOCUKLARLA ANLAŞMANIN KOLAY 5 YOLU

Birçoğumuz çocuklarla anlaşmak, onlara söz geçirmek konusunda epey zorlanıyoruz. Aslında bu konuda bize yardımcı olacak birkaç tane madde var gelin bu maddelere bir göz atalım.

1.SABIR

Çocuklar sabrınızı sonuna kadar zorlayabilecek varlıklardır. Onlarla anlaşmak istiyorsanız sabırlı davranmalısınız unutmayın siz ne kadar sabırla yaklaşırsanız onlarda bir o kadar sabrınızı tüketecek seviyededirler. Aklınızda bulunsun onlar birer çocuk siz ona sabrınızla patronun kim olduğunu gösterirseniz onlarda durmaları gerektiği yeri öğreneceklerdir. Lakin olurda sabrınızın sonundaysanız orda durun sakinleşin bunun en kolay yolu derin bir nefes alarak ona kadar saymanız olacaktır emin olun ona yetişmeden sakinleşmiş olacaksınız.

 

2.GÖZ TEMASI

Çocuklarla anlaşmanın bir diğer yolu ise sağlıklı bir iletişim kurmaktır ve bunun temeli göz temasıdır. Şöyle ele alırsak karşınızda size bir şeyler anlatan fakat başka bir yere odaklanmış birini düşünün ne kadar daha dinlemek istersiniz ne kadarını anlarsınız? İşte buradan yola çıkarak onunla yaptığınız her konuşmada onu da hesaba alın ve göz teması kurarak bunu ona hissettirin eğer bunu yaparsanız daya iyi iletişim kurabilirsiniz oda sizi dinlemek sıkılmaz ve dilemesi gerektiğini anlar.

 

3.YAŞ SEVİYESİ

Karşınızda 8 yaşında bir çocuk değil de 20 yaşlarında bir yetişkin varmış gibi konuşun. Çünkü onlar çocuk olmadıklarını büyüdüklerini düşünürler sizler gibi olmak isterler. Eğer onlarla yaşıtınızmış gibi konuşursanız onurlanırlar ve sizinle konuşmak tan zevk alırlar. Söylediklerinizi yapmaktan keyif alırlar sizinle zıtlaşmaktan vazgeçerler ve istekleriniz sorunsuz bir şekilde seve seve yerine getirilir. Lakin onlarla konuşurken karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmadan onların anlayabilecekleri bir dille iletişim kurmanızda fayda var.

 

4.İLGİ ALANI

Çocuklarla anlaşmanın bir diğer yolu ise onlara zaman ayırıp verimli zaman geçirmektir. Mesela ikinizin de ilgisini çekebilecek aktiviteler yapın zamanınızı zenginleştirin. Siz ona bu tavırla yaklaşırsanız sizi bir arkadaş olarak görecektir ve söylediğiniz her şey onların gözünde değer kazanarak zıtlaşmadan kolaylıkla yapılacaktır. Çünkü artık onların gözünde arkadaşlık sıfatı kazanırsınız ve ortada zıtlaşacak bir ebeveyn kalmamış olur.

 

5.EMPATİ

Küçük canavarlarınızın yaramazlıklarına tepki vermeden önce empati kurun. Siz onların yerinde olsaydınız size nasıl tepki verilmesini isterdiniz? Onları cezalandırmayın unutmayın sizde bir zamanlar çocuktunuz ve en az onlar kadar yaramazdınız bunu kabul edin ve göz önünde bulundurun. Onların yaptıklarının önce sebebini görün ona bun yanlışlığını cezalandırmadan sensizi yükseltmeden de anlatabilirsiniz. Emin olun bu şekilde davranmanız ikinize de iyi gelecektir. Ona şekilde yaklaşırsanız hem siz onu anlamış olursunuz hem de o yaptığının yaptığı yanlışın farkına varır ve tekrarlamaması gerektiğini öğrenmiş olur.

No Tags

673 total views, 9 today

  

Listing ID: 9745850276be9f34

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply